1. Životnost tiskové hlavy a cena
V oblasti termálního tisku existují dva druhy tisku: přímý termotisk a termotransferový tisk. Každá z metod využívá pro tisk tiskovou hlavu, která přiléhá na povrch, který je potřeba potisknout. U termotransferového tisku se využívá termotransferové pásky, která dokáže vytvořit trvalý obraz na širokém spektru materiálů. Oproti tomu při termotisku se žádná páska nepoužívá. Obraz (čarový kód nebo text) je vytvořen přímo ve struktuře materiálu. Materiál, určený pro termotisk je více citlivý na světlo, teplo a má nižší mechanickou odolnost, což snižuje trvanlivost potisku. Při využití termotransferového tisku je možné počítat s s prodloužením životnosti hlavy o 25% až 50%. Každá společnost by tedy měla zvážit výhodnost použití té či oné technologie ne pouze výpočtem ceny spotřebního materiálu, ale také frekvenci výměny tiskových hlav.
Mnoho termotransferových pásek obsahuje speciální ochranu (tzv. back-coating), která prodlužuje trvanlivost tiskové hlavy tak, že snižuje třecí sílu při posunu média v tiskárně. Toto však při termotisku není možné. U termotisku je totiž médium v přímém kontaktu s tiskovou hlavou a dochází k většímu opotřebení než při použití pásky.
2. Výběr tiskárny a jejich cena
Termotransferové tiskárny běžně umožňují jak termotransferový tisk s páskou, tak termotisk. Pokud se společnost rozhodne využít pouze termotisk, existují modely tiskáren, které umožňují pouze tuto možnost. Tyto tiskárny jsou obvykle o něco levnější, protože neobsahují některé díly (např. vodící členy pro pásku). Méně použitých dílů pak může znamenat menší možnost, že se něco porouchá a tedy méně servisních zákroků. Navíc se operátoři nemusí zabývat výměnou pásky a mění pouze médium (etikety). Výměna pásky může i zkušeným operátorům zabrat i několik minut. To vše zvyšuje efektivitu výroby. Některé modely tiskárny umožňují zmenšit čas na výměnu pásky použitím velkých návinů termotransferové folie (600 i 1000 m).
3. Výběr média (etikety)
Výběr média přímo ovlivňuje cenu etiket a také má vliv na životnost tiskové hlavy, na maximální rychlost a kvalitu tisku. Tisková hlava je při termotisku v přímém kontaktu s etiketou. Pokud jsou tedy etikety příliš hrubé, mohou snížit životnost tiskové hlavy a zvýšit náklady na její výměnu. Obecně se tvrdí, že natírané etikety prodlužují životnost tiskové hlavy více než etikety, které nemají žádný nátěr. Může to tak být, nicméně neplatí, že všechny natírané etikety budou lepší než nenatírané. Určitě ale výběr média má zásadní vliv na životnost tiskové hlavy.
Každá etiketa se bude jinak chovat při různých teplotách a kvalita tisku se bude měnit s jinou rychlostí a nastavením tiskárny. Zvolte tedy médium, které dokáže být potiskováno při požadované tiskové rychlosti, zatímco bude tisková teplota co nejnižší. Stejně tak musí být zvážena kvalita tisku. Špatná kvalita tisku znamená problémy s čitelností čarového kódu a možnému vrácení dodávek. Výrobci a dodavatelé etiket by měli mít dostatečné zkušenosti v doporučení vhodných etiket pro testování při zavádění nového procesu. V případě termotisku odpadají náklady na pořízení barvicí pásky, ačkoliv vyšší cena termoštítků obvykle tuto úsporu zase smazává. Zjednodušeně lze říci, že cena termoetiket ve srovnání s cenou etiket určených na termotransferový tisk + barvicí páska je téměř totožná. Rozdíl je obvykle do 5-10% v závislosti na okolnostech zmíněných výše.
4. Požadavky na trvalost potisku
Požadavky na trvanlivost jsou naprosto zázadní při volbě buď termoštítků nebo štítků pro termotransfer. Etikety pro termotisk nenabízejí takovou trvanlivost jako etikety potisknuté termotransferovou páskou. Ještě před volbou technologie by společnost měla vědět, jaké jsou požadavky na trvanlivost potisku.
Pokud bude zboží s etiketou v dodavatelském řetězci po delší dobu, nebo bude při transportu nebo skladování vystaveno extrémním podmínkám, jako přímé sluneční světlo, chemická reakce nebo vyšší teplota, měl by se spíše využít termotransfer. Příklad: stavební materiál je obvykle přepravován a skladován venku. Proto zde není vhodné využívat termotisk. Dalším příkladem můžou být informace, které na etiketě musí zůstat čitelné po dlouhou dobu (např. farmaceutický průmysl). Proto i zde padá volba většinou na termostransferovou technologii.
Pokud váš produkt má krátkou životnost nebo není vystaven nepříznivým podmínkám, termotisk se zdá jako lepší řešení. Nejčastěji tak najde využití v odvětví, jako je mlékárenství, masný průmysl, přepravní služby, interní logistika závodu, účtenky v řetězcích apod. Požadavky na bezpečnost a ochrana citlivých údajů v poslední době dává možnost využít termotisk např. na předpisy nebo náramky pacientů. Vytištěné informace totiž u termotransferu zůstanou viditelné i na odvinuté termotransferové pásce.
5. Životní prostředí
V dnešním světě, kde se snažíme redukovat produkci odpadu a snižovat uhlíkovou stopu je tato volba velmi důležitá ve zlepšení obrazu společnosti na trhu. Karbonová barvicí páska má obvykle nosič z polymerů, který se vyrábí z ropy. Její vyřazení z procesu tisku tedy může mít vliv na snížení uhlíkové stopy v případě termotisku. Na druhou stranu termocitlivá vrstva etiket obsahuje složitější chemické struktury, které se diskutují jako více problematické při zpracování odpadu. Recyklace papíru po použití lepicích etiket na nosiči není ani v jednom případě v Česku možná. Etikety i barvicí pásky jsou likvidovány společně s běžným komunálním odpadem.
Hodnocení všech těchto kritérií při dané aplikaci je zásadní pro volbu správné technologie tisku. Ať už zvolíte termotransferový tisk či termotisk, s oběma technologiemi jsme schopni Vám poradit a najít pro Vás vhodné řešení.