Textilní etiketa je etiketa, která se zašívá do oděvu nebo produktů s látkovým potahem. Může obsahovat informace o výrobci, materiálu, logo firmy, prací symboly, instrukce jak látku prát, žehlit apod. Často výrobci přidávají detailní informace o šaržích produktu či jiné kontaktní údaje. Technologií výroby textilních etiket je hned několik.
Můžeme rozlišit několik variant textilních etiket:
Textilní etikety tkané
Tyto etikety mají vynikající trvanlivost, jelikož jsou téměř nevypratelné a mají vysokou odolnost proti oděru. Vyrábějí se v libovolných rozměrech a barvách. Okraje bývají ošetřeny termořezem proti třepení.
Tištěné etikety
tisk z folie – je to velmi často používaná metoda výroby etiket, protože umožňuje poměrně velkou paletu barev. Jedná se o tisk, kdy je barva přenášena na textilní materiál etikety z nosné fólie. Metoda umožňuje přetisknout poměrně jemné detaily, složitá loga a značky, tisk má jemné, ale ostré kontury. Nevýhody této metody jsou minimální odběrové množství a tisk proměnlivých údajů. Pro tisk loga je nutné vyrobit štoček, který zvyšuje počáteční náklady.
termotisk – technologie termotisku je zaměřená na maloodběratele, kteří požadují kvalitu, nevypratelnost etiket a mají velké množství variant (např. značení velikosti, tisk šarží, apod.) Termotisk je většinou černý jednostranný, ale s možností tisku loga nebo čárových kódů, příp. proměnlivých údajů. Dnes jsou na trhu i tiskárny, umožňující oboustranný tisk. Tato technologie je poměrně levná a při koupi termostransferové tiskárny na textil si může výrobce oděvů textilní štítky tisknout přímo doma. Textilní stuhy pro termotransfer dodáváme z nylonového nebo saténového materiálu. Více o této technologii se dočtete v tomto článku.
sublimace – nejmodernější technologie tisku etiket a stuh s fotografickou kvalitou výsledku. Etikety mají vynikající vlastnosti – stálobarevnost při praní, chemickém čištění a v otěru. Touto technologií lze zpracovat jakýkoliv grafický motiv. Nevýhodou je časová náročnost a nutnost využít polyesterové stuhy, které jsou nákladnější. Sublimace využívá inkousty citlivé na teplotu. Nejprve se motiv vytiskne na speciální papír a po zaschnutí motivu se papír přenese na stuhu umístěnou v lisu. Prudkým zahřátím inkoust sublimuje a spojuje se s potiskovaným materiálem. Takto vyrobené motivy jsou extrémně odolné proti seprání a otěru, protože obraz není pouze na povrchu, ale barevné pigmenty obarví materiál do hloubky.
Zpětný odkaz: Jak začít tisknout textilní stuhy doma? - Bittechnology®