Matné a lesklé etikety v termotransferové technologii

Chystáte se tisknout štítky na termotransferové tiskárně a nevíte jestli bude vhodnější lesklý nebo matný povrch štítku? Podívejme se na to, co je nejdůležitější pochopit, jaké jsou základní principy a jak může vaše rozhodnutí ovlivnit váš konečný výsledek.

V každém odvětví jsou požadavky na matný či lesklý povrch mírně odlišné. Někdy je výsledný povrch designová záležitost, v oblasti termotransferového tisku je také důležitá čitelnost a jiné technické vlastnosti výsledného tisku.

Matného nebo lesklého povrchu lze obvykle docílit těmito procesy:

  1. Hlazením (např. u hlazeného papíru) – nejedná se přímo o lesklý povrch, ale ve srovnání s běžným nehlazeným materiálem působí materiál hladším dojmem
  2. Coatingem (nanesením povrchové úpravy – matné/lesklé)
  3. Laminací –nanesení leské či matné laminační folie přes etiketu
Leská PET etiketa přelepená přes matnou PET etiketu

Vlastnosti matných štítků.

Matné materiály mají na povrchu v mikroskopické struktuře hrubší povrch než lesklé a z toho se odvozují další vlastnosti. V případě tisku budou absorbovat více inkoustu než lesklé materiály. V důsledku této vyšší absorpce bude tisk vypadat méně ostrý než tisk na lesklém štítku. Můžeme si tento typ tisku představit jako tisk na novinovém papíru, kdy je výsledek nemá takovou ostrost.

Vlastnosti lesklých štítků:

Lesklé štítky oproti matným můžeme připodobnit spíše tisku v časopise. Na lesklém papíru je tisk lépe definovaný a působí ostřeji. Je to proto, že lesklý povrch, který je na štítek aplikován, neabsorbuje barvivo v takové míře. Naopak, barvivo je naneseno na upravený povrch, který působí jako bariéra proti vláknům papíru. Lesklé štítky díky této vlastnosti mohou být lepší volbou tam, kde etiketa je součástí prodejního obalu, obsahuje loga nebo obrázky, které je potřeba lépe vykreslit.

Povrch papírových štítků u termotransferového tisku má zásadní vliv na kvalitu a odolnost výtisku. Do hrubší struktury matného štítku pigment a vosk lépe zateče a je méně náchylný k následnému rozmazání. Oproti tomu hlazené štítky (někdy označované jako primecoat) jsou vhodnější tam, kde je vyžadováno lepší vykreslení textu, případně lepší rozlišení 1D a 2D kodů (EAN, QR kod apod.) Matné štítky díky tomu vyžadují pásku s vysokou kvalitou vosku. To zajistí, že váš konečný tištěný produkt bude čitelný a čarové kody dostatečně rozlišené. Vyšší odolnost na hladším povrchu lze částečně nahradit použitím termotransferové folie s vyšším podílem pryskyřice. U lakovaných/laminovaných etiket vždy záleží na vlastnostech naneseného povrchu, zejména povrchovém napětí a přilnavosti tisku k nanesenému povrchu.

U syntetických štítků (PE, PP, PET) se obvykle docílí matného povrchu nanesením lesklé nebo matné povrchové vrstvy (coatingem). Matné štítky podobně jako u papírových etiket lépe barvivo udrží ve struktuře povrchu a tyto etikety jsou schopné fungovat také s páskami s menším podílem pryskyřice. Současně tyto materiály a tak mohou být vhodnější pro čtečky čarových kodů, které nejsou rušeny odlesky. Lesklejší štítky naopak mohou lépe vykreslit i menší fonty písma při vyšším rozlišení a méně se špiní. Pro lesklé štítky budete potřebovat vysoce kvalitní pryskyřicovou pásku. To jsou nejodolnější typy TTR pásek. Na lesklý povrch se barvivo pásky naváže a nebudete se muset obávat rozmazání.

V dnešní době je na trhu spousta materiálů, které se někdy označují jako pololesk, semi-gloss případně „satin“ a jsou vlastně přechodem mezi matnou a lesklou povrchovou úpravou. Pokud si stále nebudete jisti výběrem vhodného materiálu, neváhejte a poraďte se s námi. Určitě Vám vhodný produkt pro Vaše potřeby doporučíme a konečný výběr už necháme na Vás.

Tato stránka používá cookies, aby vám nabídla lepší zážitek z prohlížení. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.
Potřebujete poradit s výběrem?